انواع باسکول جاده ای (وزنی)

یکی از راه های طبقه بندی باسکول ها بر اساس وزنی است که قادر به تحمل آن هستند. معمولا باسکول هایی که با ظرفیت بالای 10 تن مانند باسکول 30 تن ، باسکول 40 تن ، باسکول 50 تن ، باسکول 60 تن و در نهایت باسکول 80 تن تولید می شوند، به باسکول های سنگین یا باسکول جاده ای معروفند.

باسکول 10 تن

باسکول 10 تن که به باسکول نیسان کش معروف می باشد و برای توزین وزن ماشین هایی همانند نیسان به کار می رود. این نوع باسکول معمولا در نوع تمام فلز عموما تولید شده و در صورت در خواست مشتری بتنی این نوع باسکول تولید می گردد.

باسکول 20 تن

باسکول 20 تن به باسکول 6 متری معروف می باشد و از آن برای وزن ماشین هایی چون خاور استفاده می گردد. باسکول خاور کش را معمولا به صورت تمام فلز تولید می کنند که در صورت در خواست مشتری به صورت بتنی نیز تولید می گردد.

باسکول 30 تن

باسکول 30 تن یا 6 متری از نمونه باسکول های سنگین می باشد و برای وزن کشی کامیون تک یا همان 6 چرخ و به صورت تمام فلز تولید می گردد. در صورت تمایل و در خواست مشتری به صورت بتنی نیز ساخته می شود.

باسکول 50 تن

باسکول 50 تن به باسکول 8 متری نیز معروف می باشد و جزء باسکول های سنگین و جاده ای به شمار می آید. برای توزین وزن ماشین هایی چون کامیون جفت یا 10 چرخ مورد استفاده قرار می گیرد. انواع پیش ساخته آن هم قابل تولید است.

باسکول 60 تن

این باسکول جزء باسکول های سنگین جاده ای به شمار می آید و در کارخانه های صنعتی به صورت باسکول کفهای و در باربری ها به شکل باسکول جاده ای مورد استفاده قرار می گیرد. در سه نوع فلزی، بتنی ، نیم بتن نیم فلزتولید می شود و با توجه به در خواست مشتری به صورت برجسته یا داخل گود اجرا می گردد. از این باسکول برای تعینن وزن ماشین هایی چون تریلی، نیسان و.. استفاده می شود.

باسکول 80 تن

این باسکول جزء باسکول های سنگین جاده ای به شمار می آید و در کارخانه های صنعتی به صورت باسکول کفهای و در باربری ها به شکل باسکول جاده ای مورد استفاده قرار می گیرد. در سه نوع فلزی، بتنی ، نیم بتن نیم فلزتولید می شود و با توجه به در خواست مشتری به صورت برجسته یا داخل گود اجرا می گردد. از این باسکول برای تعیین وزن ماشین هایی چون تریلی، نیسان و.. استفاده می شود.

باسکول جاده ای

یکی از لوازم و وسایلی که برای توزین و وزن گیری اجسام، دام و…. مورد استفاده قرار می گیرد باسکول می باشد که در دو نوع ثابت و متحرک در کارخانه های صنعتی به صورت سنگین (جاده ای)، سبک، ترازو های صنعتی و… با توجه به در خواست مشتری به صورت معمولی و دیجیتالی تولید می شود. باسکول به منظور تعیین وزن انواع ماشین هایی چون تریلی، کامیون، نیسان، خامور و… در گمرک ها، راه آهن، بنادر، میادین تره بار و… با توجه به نوع کار و توناژ آن در محل نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه باسکول توسط شرکت ها و برند های مختلفی در کارخانه های تولید این محصول صنعتی به وسیله انواع نرم افزارهای مدل سازی و زیر نظر مهندسین متخصص تولید می گردد. باسکول ها در انواع 8 تن، 10 تن، ….، 60 تن و 80 تن و 120 تن تولید شده که به آن ها باسکول های سنگین یا جاده ای گفته می شود. باسکول در انواع فلزی، بتنی، نیم بتن نیم فلز(مرکب) تولید می گردد و با توجه به در خواست مشتری آن را به صورت داخل گود (هم سطح) و یا برجسته ( پلیس راهی) اجرا می کنند.
باسکول های نامبرده شده را می توان به صورت پیش ساخته یا غیر پیش ساخته با توجه به محل نصب، درخواست مشتری و… تهیه نمود . نمونه پیش ساخته کلیه مراحل در کارخانه زیر نظر مهندسین مجرب و طی چندین مرحله آزمایش مقاوم سازی در برابر عوامل مختلف تولید می گردد تا دربرابر فشار، ضربه و… مقاوم باشد، و نمونه غیر پیش ساخته یا همان اجرا در محل در محل کلیه مراحل اجرا انجام می شود. کلیه مراحل اجرای این باسکول ها باید طبق استاندارد جهانی انجام شود. باسکول ها در سه مرحله خاک برداری و زیرسازی، عملیات مکانیکی و نصب پلتفرم، عملیات الکترونیکی و نصب لودسل ها انجام می گیرد. قیمت باسکول با توجه به نوع توناژ آن، نوع لودسل ها، عیار بتن مصرفی، صفحه یا پلتفرم، و…. متغیر می باشد و با توجه به قیمت روز بازار و براساس تعرفه تعیین شده اصناف در لیست قیمت قرار می گیرد. لودسل های به کار رفته در انواع باسکول همان حسگرهایی هستند که سبب اندازه گیری وزن با دقت بالا می شوند و میزان وزن را در نمایشگر نشان می دهد. در باسکول هایی با توناژبالا بهتر است جنس پلتفرم یا صفحه بتنی باشد زیرا هم از نظر قیمت وهم از نظر ضخامت و وزن بالا می رود.
نوع ساخت باسکول های وزن کش جاده ای از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و دارای دقت بالایی هستند و در یک مرحله با استفاده از نیروی جاذبه زمین وزن کشی وسیله نقلیه را انجام می دهد.

نوع پلتفرم در باسکول ها :(جنس پلتفرم و قیمت آن به ظرفیت و ابعاد باسکول بستگی دارد.)
تمام فلز(ترکیب تیرآهن و ورق)، پیش ساخته (بتن و میلگردهای آجدار طولی و عرضی)، نیم بتن نیم فلز (ترکیب ترکیبی از بتن و تیرآهن و ورق و میلگردهای طولی و عرضی)