باسکول بتن فلز پیش ساخته

باسکول ها انواع مختلفی دارند ، از جمله آنها می توان به نوع باسکول بتن فلز پیش ساخته ، باسکول تمام فلز یا ترازوهای ریلی اشاره کرد. آنها از دسته ای از ترازوها تشکیل شده اند که به صورت دائمی بر روی یک پایه بتنی قرار گرفته و برای وزن کردن تمامی ریل یا وسایل نقلیه و محتویات آنها مورد استفاده قرار می گیرند.

با وزن کردن وسیله نقلیه در هنگام خالی یا پر بودن آن، وزن حمل شده توسط آن را می توان محاسبه کرد. مولفه اصلی که اندازه گیری وزن را با استفاده از باسکول ممکن می سازد واحد وزنی می باشد.

حتما بخوانید : انواع باسکول

انواع باسکول:

بتن فلز پیش ساخته

 • الکترونیکی ( قابل قراردهی در چاله های عمیق )
 • الکترونیکی ( نوع بدون چاله آنها )
 • دیجیتالی ( مخصوص چاله های عمیق )
 • دیجیتالی ( چاله کم عمق )
 • دیجیتالی ( بدون چاله )
 • باسکول های ریلی
 • باسکول های قابل جابجایی
 • باسکول های مکانیکی
 • باسکول قابل حمل
 • باسکول های محوری
 • باسکول های دارای سکو
 •  باسکول خاورکش

مفهوم طراحی باسکول بتن فلز پیش ساخته

باسکول ها را می توان به همراه یک سطح شیب دار بر روی یک سکوی کم ارتفاع قرار داد، که ابزار وزن کردن در زیر آن قرار گرفته یا اینکه می توان آنها را در یک چاله قرار داد تا سطح زیر وزن کاملا مسطح شود.

آنها معمولا از فولاد یا بتن ساخته می شوند و معمولا بسیار مقاوم هستند. در نسخه های قدیمی تر باسکول بر روی یک چاله مستطیلی قرار می گیرد ، که دارای چندین اهرم بوده و به مکانیزم های ترازو متصل هستند.

پیچیده ترین بخش این نوع دسته بندی اهرم ها می باشد ، چرا که واکنش باسکول بتن فلز پیش ساخته باید مستقل از توزیع وزن عمل کند. وسایل مدرن از چندین واحد وزنی استفاده می کنند که به ابزار الکترونیکی متصل شده تا ورودی وزن را یک دست کنند.

در کدام از انواع باسکول های نیمه دائمی، خوانش وزن معمولا در یک کلبه یا اداره نزدیک انجام می شود. بسیاری از باسکول های بتن فلز پیش ساخته اکنون به یک دستگاه کامپیوتر متصل بوده که با استفاده از نرم افزار ویژگی های مختلف را فراهم می آورند.

باسکول بتن فلز پیش ساخته

کاربرد باسکول بتن فلز پیش ساخته

باسکول ها را می توان برای دو هدف کلی مورد استفاده قرار داد :

 • فروش مواد مختلف بر اساس وزن

وزن حمل شده توسط محور را بررسی کنید. چنین چیزی از وارد آوردن بار اضافی جلوگیری می کند. آنها در صنایعی به کار می روند که مصالح سنگین را ساخته یا جابجا می کنند و از جمله آنها می توان به صنایع معدن و استخراج، دفع زباله و مراکز بازیابی، مایعات سنگین و جابجایی پودر، کالاهای خانگی و وسایل الکترونیکی اشاره کرد.

از آنجا که وزن وسیله حمل کننده کالاها مشخص می باشد ( و در صورت عدم آگاهی از ان می توان توسط وزن کردن آن به سرعت مشخص شود )، باسکول بتن فلز پیش ساخته راهی سریع و آسان برای وزن کردن کالاهای سنگین در مکان های مختلف می باشند.

 • باسکول های خاور کش

باسکول های خاور کش محوری یا سیستم های وزن کننده محوری را می توان برای وزن کردن وسایل نقلیه مورد استفاده قرار داد تا میزان امنیت آنها را برای تردد در بزرگراه های عمومی تعیین کرد، بدون اینکه توسط مقامات رسمی متوقف و به دلیل بار اضافی جریمه شوند.

این سیستم ها مشابه باسکول های محوری می باشند و می توان آنها را بر روی یک چاله قرار داد، در حالی که همتراز سطح جاده می باشند.

برای بسیاری از کاربردها ( مانند ایستگاه های پلیس راه که می توانند از آنها برای وزن کردن وسایل نقلیه استفاده کنند ) ، باسکول ها دارای واحدهای الکترونیکی وزن کننده ساده و باریکی هستند که وسایل نقلیه بر روی آنها قرار می گیرند. همچنین می توان وزن کلی آنها را توسط کامپیوتر محاسبه کرد.

با محاسبه فشار وارد شده به هر محور می توان اطمینان حاصل کرد که وسیله نقلیه در جای مناسبی قرار دارد؛ با استفاده از این روش وزن کلی وسیله، وزن تحمل شده کلی در یک محدوده خاص و وزن وارد شده به تک تک محورها قابل محاسبه خواهد بود. دو مورد اولی امنیت پل ها را تضمین کرده و مورد آخری برای ترد در جاده های عمومی مورد نیاز می باشد.

نسخه های قابل حمل

باسکول های قابل حمل در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. باسکول های قابل حمل کوچکتر بوده و می توان آنها را بر روی سطوح غیرمعمول مانند گل قرار داد. این باسکول ها همان دقت باسکول های قرار گرفته بر روی چاله دارند و دقت آنها تا ±1 درصد می باشد.

باسکول قابل حمل در آمریکا اولین بار توسط گشت جاده ای لس آنجلس در سال 1929 مورد استفاده قرار گرفت. چهار عدد از این واحدهای وزن کننده در زیر هر کدام از چرخ های کامیون قرار گرفتند. هر کدام از این واحدها می توانست وزن را تا سقف 15,000 پوند ( 6,800 کیلوگرم ) اندازه گیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *